Muzeum Benaki w Atenach

Muzeum Benaki w Atenach

Ateny to takie miasto, które chyba najsensowniej zwiedzać po prostu spacerując. Jeżeli jednak komuś potrzeba odmiany (lub schronienia przed kiepską pogodą), dzielimy się mało znanym, a wartym uwagi miejscem, do którego warto wejść do środka. Muzeum Benaki to miejsce stworzone dla fanów sztuki i historii.

O Muzeum Benaki

Muzeum powstało 1930 z inicjatywy mecenasa i kolekcjonera Antonisa Benakisa w jego rodzinnej rezydencji. Obecnie w tym samym budynku znajduje się największy z kilku oddziałów i właśnie to miejsce mieliśmy okazję odwiedzić. Znajduje się w nim pokaźna kolekcja dzieł sztuki, głównie greckiej, pochodzących z najróżniejszych epok, zaczynając od prehistorii, a kończąc na współczesności. Pozostałe galerie skupione w ramach Benaki to między innymi Muzeum Sztuki Islamskiej czy Muzeum Zabawek.

Nasze wrażenia

Z zewnątrz Muzeum Benaki nie wydaje się szczególnie duże, ale i tak spędziliśmy w środku dobre 3 godziny. Samo obejście ekspozycji zajęłoby nam znacznie krócej, jednak szybko odkryliśmy, że o części eksponatów nagrano audioguide. Dzięki dodaniu narracji, zwiedzanie od razu zrobiło się ciekawsze! Opisy zawierały najważniejsze fakty oraz sporą dawkę ciekawostek. Tak jak samo oglądanie wyszczerbionych mis nie jest dla większości osób fascynującym przeżyciem, tak poznanie znaczenia wyrytych na nich symboli czy też przeznaczeniu takich naczyń w dawnym greckim domostwie, od razu dodaje głębi!

Jeżeli chodzi o konkretne sekcje Muzeum Benaki, szczególnie podobały nam się odtworzone komnaty z XVIII-wiecznej rezydencji i kolekcja greckich strojów z epoki.

Praktyczne informacje